alamama.pl

Blog o psychologii, dzieciach i hobby.

DzieckoLifestyle

Przydomowy plac zabaw – jak go zaplanować?

Przydomowy plac zabaw – jak go zaplanować?

Dzieci są bardzo energiczne i lubią być w ciągłym ruchu. Zadaniem rodziców jest zapewnienie im atrakcji i zachęcanie od tego. Jeżeli posiadasz duży ogród, to spróbuj zaaranżować przydomowy plac zabaw. Możesz wykonać go całkowicie samu lub powoli kupować gotowe już atrakcje.

Usytuowanie domowego placu zabaw

Zanim jednak przystąpisz do aranżacji i kompletowania raju dla twojego malucha. Musisz wybrać odpowiednie miejsce, które będzie bezpieczne dla dziecka i jednocześnie komfortowe dla rodziców.

Ta przestrzeń powinna być usytuowana w dobrze widocznej części ogrodu. Dodatkowo dobrze jest jeśli możemy obserwować dziecko przez okno jeśli nie mam czasu, żeby z nim wyjść na zewnątrz. Świadomość, że mama czy tata obserwują, pozwala młodszym na bezpieczniejszą zabawę.

Jeżeli istnieje taka opcja spróbuj ustawić przydomowy plac zabaw w cieniu lub z dala od słońca. Pozwoli to na zabawę w upalne dni bez większych obaw.

Wyposażenie placu zabaw

Już wiesz gdzie chcesz umieścić plac zabaw dla swojego malucha. Teraz jednak pojawia się inne pytanie, w co go wyposażyć? 

Myśląc o potencjalnych urządzeniach weź pod uwagę wiek i zainteresowania swojego dziecka. Bardzo często może to wpłynąć na jego motywację do dłuższej zabawy.

Jednak nigdy nie wyjdziesz źle na piaskownicy, w której dzieci potrafią spędzać godziny. W sklepach znajdziesz różne ich kształty np.: muszelki czy klasyczne kwadratowe. Możesz też dokupić foremki, wiaderko czy grabki, co pomoże rozwinąć wyobraźnie twojej pociechy. Zwróć uwagę na to gdzie będzie się znajdować piaskownica, najlepiej zdala od pokrzyw czy niebezpiecznych roślin. 

Huśtawki i zjeżdżalnie

Inne bardzo uniwersalne sprzęty to zjeżdżalnie i huśtawki. Ponadto mogą one być połączone, bardzo popularne są huśtawki ogrodowe dla dzieci z drabinką czy zjeżdżalnią.

Pamiętaj, że w przypadku huśtawek dostosowanie ich do wieku malucha jest podstawą bezpieczeństwa. Niemowląt nie powinno sadzać się na niezabezpieczone sprzęty bez oparcia czy zamknięcia. Głównie dlatego, że może wylecieć i zrobić sobie krzywdę. Ważne jest też aby konstrukcja była stabilna, bo istnieje szansa, że przewróci się wraz z dzieckiem.

Zjeżdżalnie, im większe tym lepsze i więcej frajdy. Nie do końca. Tutaj też trzeba zwrócić uwagę na wiek naszego smyka. Jak dziecko jest mniejsze to ucieszy się bardziej z konstrukcji, na którą będzie mogło bezproblemowo wejść.

Oryginalny przydomowy plac zabaw

Jeżeli jednak nie chcesz, aby twój maluch miał “klasyczny” plac zabaw. Rusz głową, i zaprojektuj go sam! Jesteś kreatywną osobą, lubisz wyzwania czy majsterkowanie? Wystarczy pochodzić po sklepach w celu znalezienia inspiracji lub przeglądnąć zdjęcia w internecie. To pozwoli ci na zabranie pomysłów.

Po burzy mózgów możesz na spokojnie zabierać się za pracę, aby twoja pociecha miała oryginalny przydomowy plac zabaw. Weź parę desek i złóż z nich piaskownicę. Zbuduj domek ogrodowy i wyposaż go dziecięcą kuchnię. Pomysłów jest co niemiara. 

Urządzenia do siłowni zewnętrznej

Zjawi się ten moment w życiu naszego dziecka, gdzie plac zabaw będzie dla niego zbyt dziecinny. Nie martw się no też jest sposób. 

Wystarczy pozmieniać parę rzeczy w placu zabaw i przeobrazić go siłownię polową, która może ci służyć przez długie lata. 

Udostępnij