alamama.pl

Blog o psychologii, dzieciach i hobby.

Dziecko

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla dzieci?

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla dzieci?

Higiena jamy ustnej jest elementem codziennej opieki nad dzieckiem, a wybór pasty do zębów jest kluczowy w utrzymaniu zębów w nienaruszonym przez próchnicę stanie. Na rynku występuje bardzo wiele różnych past do zębów dla dzieci. Dodatkowo kwestia obecności w nich fluoru jest powodem bardzo wielu kontrowersji. Bez wątpienia czynnikiem decydującym o wyborze pasty do zębów powinien być jej skład. Przedstawiamy, jak wybrać najlepszą pastę do zębów dla dziecka.

Czynniki decydujące o wyborze pasty do zębów

Rynek artykułów higienicznych do zębów nieustannie się rozrasta. W rezultacie w sprzedaży występuje bardzo wiele zupełnie różnych past do zębów dla dzieci. Ostatecznego wyboru należy dokonać po uwzględnieniu następujących kryteriów:

  • wiek, 
  • ilość lub zawartość fluoru, 
  • obecność cukru, 
  • ogólny skład pasty, 
  • smak pasty do zębów, 
  • konsystencja, 
  • wygląd tubki pasty. 

Pierwszej selekcji należy dokonać na podstawie wieku dziecka. Wówczas zakres wyboru zdecydowanie się zawęża. Następnie kluczowa jest zawartość fluoru. Na rynku występują produkty całkowicie jej pozbawione, jak i posiadające fluor w zawartości odpowiedniej do zalecanych norm. W przypadku dzieci rekomendowany jest wybór pasty do zębów z 500 lub 1000 ppm fluoru. W tym miejscu należy podkreślić, że taka ilość fluoru jest w pełni bezpieczna i połknięcie pasty nie spowoduje żadnych szkód w organizmie dziecka. 

Dzieci o wiele chętniej używają smakowych past do zębów, co producenci wykorzystują podczas tworzenia swoich receptur. Szczególnie należy unikać past posiadających w swoim składzie cukier, ponieważ przyczynia się on do intensywnego rozwoju patogennych bakterii. W rezultacie, zamiast oczyszczać zęby, zapewniane są warunki do rozwoju próchnicy. O wiele lepszym wyborem będzie wybór pasty do zębów z ksylitolem z wyciągiem z surowców roślinnych, jeżeli dziecko nie chce używać zwykłej pasty do zębów o miętowym smaku. 

Dziecko dopiero w późniejszym okresie swojego życia opanowuje zdolność do płukania i wypluwania jamy ustnej. Do tego czasu pasta pozostaje w buzi. Na rynku pojawiają się pasty o konsystencji żelu, typowej pasty, posiadające drobinki. Należy pamiętać, że źle dobrana konsystencja może spowodować odruch wymiotny. 

W przypadku dzieci nieskorych do pielęgnowania swoich zębów warto rozważyć zakup pasty do zębów, na której znajduje się przyjazna ilustracja. Być może obecność ulubionego bohatera z bajek zniweluje cały problem związany z niechęcią?

Jaka pasta do zębów dla niemowląt?

Pasty do zębów należy bezwzględnie używać już od pierwszego ząbka, choć z powodzeniem można oczyszczać dziąsła dziecka wcześniej za pomocą gazika z solą fizjologiczną. Jest to swoisty masaż dziąseł, który przynosi ulgę w trakcie ząbkowania, a jednocześnie przyzwyczają dziecko do ingerencji rodzica w tych obszarach. 

Stosowana pasta od pierwszego ząbka powinna charakteryzować się przede wszystkim czystym składem, powinna być pozbawiona barwników, konserwantów i emulgatorów. Ponadto powinna posiadać zarówno delikatne, jak i naturalne substancje ścierające i myjące, np. krzemionkę, glicerynę. Taka pasta powinna zawierać zapis, że dziecko może ją połknąć. Z pewnością słusznego wyboru pomoże dokonać stomatolog dziecięcy, który ułatwi dopasowanie pasty do konkretnego dziecka. Niezwykle ważne jest, aby pomimo samodzielnej największej dbałości o higienę jamy pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij