Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko pierwsze posiłki niemowlaka

Pierwsze posiłki niemowlaka – od czego zacząć?

Data publikacji 21 września 2022

Pierwsze posiłki niemowlaka są zalecane między 5 a 6 miesiącem życia. Jest to moment ważny i często stresujący dla wielu młodych rodziców. Rozszerzanie diety malucha należy jednak przeprowadzić rozsądnie i ostrożnie. Masz dużo opcji do wyboru: lekkostrawny kleik ryżowy, gładkie przeciery czy pełne witamin warzywa i owoce.

Jak rozpoznać, że dziecko jest gotowe na nowe posiłki?

Karmienie malucha jest z góry orientacyjne, dlatego ważne jest obserwowanie go. Dziecko samo będzie dawać nam sygnały, że jest gotowe spróbować czegoś nowego.

Niektóre z sygnałów to:

  • domaganie się kolejnej porcji w krótkim czasie od ostatniego posiłku,
  • sięganie po jedzenie oraz wykazywanie zainteresowania tym co jedzą rodzice,
  • ssanie piąstki lub wkładanie paluszków do buzi,
  • budzenie się w nocy, chociaż wcześniej dziecko tego nie robiło.

Te przykłady sygnałów pozwolą ci na łatwiejsze zidentyfikowanie tego, czy twoje dziecko jest gotowe na pierwsze posiłki.

Pierwsze posiłki niemowlaka – BLW czy łyżeczka?

Wyróżniamy dwie metody podawania pierwszych posiłków dzieciom. Znana wszystkim łyżeczka, czyli bezpośrednie karmienie niemowlaka przez rodziców. Drugi sposób, z ang. Baby led weaning (BLW), pozwala dziecku być mniej uzależnionym od rodzica.

Karmienie łyżeczką

Stosując tą metodę dążymy do tego, aby dziecko jadło samodzielnie. Kawałki jedzenia wprowadzamy po 2-3 miesiącach podawania papek. Starsze niemowlę powinno już sobie poradzić z gryzieniem, a to jest ważne dla rozwoju dziecka.

BLW

Tutaj pierwsze posiłki niemowlaka od razu zaczynają być podawane w kawałkach. Duża grupa rodziców uważa ją za lepszą metodę od łyżeczki. Głównie dlatego, że umożliwia ona na samodzielność dziecka, w wyborze jedzenia i jego ilości. Dodatkowo pozwala maluszkowi jeść samodzielnie rączkami. 

Wprowadzając tą metodę rozszerzania diety, podajemy dziecku jedzenie ze stołu, w formie miękkich kawałków, łatwych do chwytania w rączki. Pomijamy w ten sposób papki podawane łyżeczką. Pierwsze posiłki dla niemowlaka karmionego metodą BLW składają się zazwyczaj z miękkich gotowanych kawałków warzyw.

pierwsze posiłki niemowlaka

Ile porcji w ciągu dnia?

Najlepiej, aby niemowlaki między 5 a 6 miesiącem życia jadły 5 posiłków w ciągu jednej doby, z czego 4 z nich mleczne. Z upływem czasu stopniowo powinno się zastępować mleko, wprowadzając produkty stałe. Pod koniec pierwszego roku życia wystarczy podawać dwa posiłki mleczne.

O czym trzeba pamiętać wybierając produkty

W kwestii tego co podasz, nie ma konkretnych zaleceń. Czy zaczniesz od marchewki albo ziemniaka wszytsko zależy od ciebie. To w jakim kraju mieszkasz zawzyczaj wpływa na twoją decyzje. 

Najważniejsze przy wyborze pierwszych produktów dla niemowląt jest jednak to, aby były one:

  • wysokiej jakości,
  • miały dużą gęstość odżywczą i energetyczną,
  • bez soli, cukru czy konserwantów,
  • sezonowe (głównie warzywa i owoce),
  • lokalne.

Dlaczego najważniejsze są pierwsze lata?

Dziecko kształtuje swoje preferencje smakowe do ok. 3 roku życia. To czy nauczysz swoją pociechę właściwych nawyków żywieniowych, w dużej mierze zależy od ciebie i od tego jak będziesz rozszerzać dietę. Staraj się o tym pamiętać, i nie bój się radzić ekspertów.

kompresy medyczne

Redakcja alamama.pl

Redaktorzy na naszym blogu to zespół pasjonatów, którzy poświęcają swoją energię i wiedzę, aby dostarczyć wartościowe treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w obszarach związanych z dziećmi, psychologią, karierą oraz hobby. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w rozwijaniu się i osiąganiu sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?