Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla dzieci

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów dla dzieci?

Data publikacji 14 września 2023

Higiena jamy ustnej jest elementem codziennej opieki nad dzieckiem, a wybór pasty do zębów jest kluczowy w utrzymaniu zębów w nienaruszonym przez próchnicę stanie. Na rynku występuje bardzo wiele różnych past do zębów dla dzieci. Dodatkowo kwestia obecności w nich fluoru jest powodem bardzo wielu kontrowersji. Bez wątpienia czynnikiem decydującym o wyborze pasty do zębów powinien być jej skład. Przedstawiamy, jak wybrać najlepszą pastę do zębów dla dziecka.

Czynniki decydujące o wyborze pasty do zębów

Rynek artykułów higienicznych do zębów nieustannie się rozrasta. W rezultacie w sprzedaży występuje bardzo wiele zupełnie różnych past do zębów dla dzieci. Ostatecznego wyboru należy dokonać po uwzględnieniu następujących kryteriów:

  • wiek, 
  • ilość lub zawartość fluoru, 
  • obecność cukru, 
  • ogólny skład pasty, 
  • smak pasty do zębów, 
  • konsystencja, 
  • wygląd tubki pasty. 

Pierwszej selekcji należy dokonać na podstawie wieku dziecka. Wówczas zakres wyboru zdecydowanie się zawęża. Następnie kluczowa jest zawartość fluoru. Na rynku występują produkty całkowicie jej pozbawione, jak i posiadające fluor w zawartości odpowiedniej do zalecanych norm. W przypadku dzieci rekomendowany jest wybór pasty do zębów z 500 lub 1000 ppm fluoru. W tym miejscu należy podkreślić, że taka ilość fluoru jest w pełni bezpieczna i połknięcie pasty nie spowoduje żadnych szkód w organizmie dziecka. 

Dzieci o wiele chętniej używają smakowych past do zębów, co producenci wykorzystują podczas tworzenia swoich receptur. Szczególnie należy unikać past posiadających w swoim składzie cukier, ponieważ przyczynia się on do intensywnego rozwoju patogennych bakterii. W rezultacie, zamiast oczyszczać zęby, zapewniane są warunki do rozwoju próchnicy. O wiele lepszym wyborem będzie wybór pasty do zębów z ksylitolem z wyciągiem z surowców roślinnych, jeżeli dziecko nie chce używać zwykłej pasty do zębów o miętowym smaku. 

Dziecko dopiero w późniejszym okresie swojego życia opanowuje zdolność do płukania i wypluwania jamy ustnej. Do tego czasu pasta pozostaje w buzi. Na rynku pojawiają się pasty o konsystencji żelu, typowej pasty, posiadające drobinki. Należy pamiętać, że źle dobrana konsystencja może spowodować odruch wymiotny. 

W przypadku dzieci nieskorych do pielęgnowania swoich zębów warto rozważyć zakup pasty do zębów, na której znajduje się przyjazna ilustracja. Być może obecność ulubionego bohatera z bajek zniweluje cały problem związany z niechęcią?

Jaka pasta do zębów dla niemowląt?

Pasty do zębów należy bezwzględnie używać już od pierwszego ząbka, choć z powodzeniem można oczyszczać dziąsła dziecka wcześniej za pomocą gazika z solą fizjologiczną. Jest to swoisty masaż dziąseł, który przynosi ulgę w trakcie ząbkowania, a jednocześnie przyzwyczają dziecko do ingerencji rodzica w tych obszarach. 

Stosowana pasta od pierwszego ząbka powinna charakteryzować się przede wszystkim czystym składem, powinna być pozbawiona barwników, konserwantów i emulgatorów. Ponadto powinna posiadać zarówno delikatne, jak i naturalne substancje ścierające i myjące, np. krzemionkę, glicerynę. Taka pasta powinna zawierać zapis, że dziecko może ją połknąć. Z pewnością słusznego wyboru pomoże dokonać stomatolog dziecięcy, który ułatwi dopasowanie pasty do konkretnego dziecka. Niezwykle ważne jest, aby pomimo samodzielnej największej dbałości o higienę jamy pozostawać pod stałą kontrolą specjalisty. 

Materiał zewnętrzny

Jak wspierać rozwój emocjonalny dziecka

Redakcja alamama.pl

Redaktorzy na naszym blogu to zespół pasjonatów, którzy poświęcają swoją energię i wiedzę, aby dostarczyć wartościowe treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w obszarach związanych z dziećmi, psychologią, karierą oraz hobby. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w rozwijaniu się i osiąganiu sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?