Strona główna
Psychologia
Tutaj jesteś
Psychologia porady psychologiczne

Porady psychologiczne – co trzeba wiedzieć

Data publikacji 27 września 2022

Na różnych etapach życia, każdy z nas doświadcza wszelkiego rodzaju trudności i problemów. W takich sytuacjach porady psychologiczne, są czymś  bardzo pomocnym. Depresja, konflikty w małżeństwie, śmierć bliskiej osoby czy zaburzenia osobowości mogą sprawić, że będziesz potrzebował pomocy psychologa.

Na czym polegają porady psychologiczne?

Sama porada psychologiczna wywodzi się z obszaru psychologii o nazwie, poradnictwo psychologiczne. Psycholog jej udzielający diagnozuje, ocenia i pomaga w rozwiązaniu trudności takich jak radzenie sobie ze stresem codzienności. 

Podczas wizyty psycholog zwraca całą swoją uwagę na pacjenta/klienta. Jednocześnie zapewniając mu komfortowe i swobodne warunki do wypowiadania własnych spostrzeżeń i myśli. Często wykonuje też testy pozwalające zbadać osobowości czy pomóc w nabywaniu nowych umiejętności w formie warsztatu np.: asertywności, umiejętności społecznych, komunikacji. Może też udzielać wskazówek, rad i podpowiedzi pozwalających na rozwiązanie trudnej sytuacji. To odróżnia psychologa od psychoterapeuty, gdzie ten drugi często pomaga poszukiwać rozwiązań.

Porady psychologiczne online

Duża ilość gabinetów psychologicznych (głównie przez sytuacje związane z pandemią i postęp technologiczny) zaczęła oferować porady online. Z nich może skorzystać każda osoba nie mająca czasu umówić się na wizytę w gabinecie lub z innych osobistych względów. Wystarczy, że posiadamy stałe łącze internetowe oraz komputer.

Porady w tej formie są też świetne w przypadkach, gdy mieszkamy w małych miejscowościach i nie mamy dostępu do psychologa lub wymaga to długiej podróży. Osoby mieszkające za granicą mogą napotkać się na problemy językowe. Możliwość porady online daje im opcję na rozmowę ze specjalistą mówiącym w rodzimym języku. Pomoc zdalna może odbyć się w wygodnym dla nas miejscu i czasie oraz zwiększa poczucie anonimowości, jeśli takie jest nam potrzebne.

Pacjent czy klient – w gabinecie psychologa?

Poradnictwo psychologiczne praktycznie zawsze jest przeprowadzane w formie rozmowy. Opiera się bardziej na edukacji i doradztwie zawodowym, niż na modelu medycznym. Biorąc to pod uwagę, na osoby korzystające z pomocy psychologa mówi się, że są klientami, a nie pacjentami.

porady psychologiczne

Kiedy należy skorzystać z pomocy psychologa?

Nie radzisz sobie z codziennością? Czujesz, że w kontaktach z najbliższymi masz problemy? Nie możesz poradzić sobie po śmierci bliskiej ci osoby? A może chcesz udoskonalić swoje umiejętności społeczne? Jeżeli jedno z powyższych pytań cię dotyczy to porada psychologa jest właśnie dla ciebie.

Możliwe, że już po jednym bądź dwóch spotkaniach znajdziesz sposób na rozwiązanie swoich problemów. Psycholog pomoże ci rzuci nowe światło czy podejść z innej strony do trudnej sytuacji. W przypadkach, gdzie sesje nie wystarczą specjalista zaproponuje ci wykonanie badania psychologicznego, konsultację u psychiatry (Psychiatra Warszawa) lub podjęcie psychoterapii. Te zabiegi pozwalają na lepsze radzenie sobie z podobnymi sytuacjami w przyszłości. Twoje zdrowie psychiczne jest równie ważne co fizyczne. Dla własnego dobra lepiej go nie lekceważ.

kompresy medyczne

Redakcja alamama.pl

Redaktorzy na naszym blogu to zespół pasjonatów, którzy poświęcają swoją energię i wiedzę, aby dostarczyć wartościowe treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w obszarach związanych z dziećmi, psychologią, karierą oraz hobby. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w rozwijaniu się i osiąganiu sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?