Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Wybór odpowiedniego łóżka

Wybór odpowiedniego łóżka do małej sypialni – praktyczne porady

Data publikacji 1 października 2023


Urządzenie małej sypialni w taki sposób, aby była jednocześnie funkcjonalna i estetyczna, może być pewnym wyzwaniem – zwłaszcza jeśli marzy Ci się duże, wygodne łóżko. Taki mebel jest idealnym miejscem do wypoczynku, jednak zajmuje wiele miejsca. Na szczęście nawet na mocno ograniczonym metrażu można stworzyć komfortową sypialnię. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad dotyczących tego, jak wybrać łóżko, które sprawdzi się idealnie w niedużym wnętrzu.

Łóżko do małej sypialni – im prościej, tym lepiej

Jeśli Twoja sypialnia jest niewielka, postaw na łóżko o prostym designie, bez skomplikowanych zdobień. Pomoże Ci to zachować lekkość wystroju, a tym samym uniknąć wrażenia zagracenia pokoju. Dobrym pomysłem jest też zakup łóżka w jasnym odcieniu, gdyż takie meble optycznie powiększają pomieszczenie. Wybierz model w kolorze białym lub delikatnym odcieniu beżu, o ile pasuje to do aranżacji Twojej sypialni, a pomieszczenie od razu wyda się przestronniejsze. Warto się też zdecydować na model o niskiej ramie, który nie zabierze zbyt dużo miejsca. Unikaj łóżek z wysokimi zagłówkami lub zdobnymi ramami, które sprawią, że przestrzeń będzie się wydawać jeszcze mniejsza. Podobne założenia powinny Ci towarzyszyć przy wyborze innych mebli do sypialni. Proste formy, lekkie konstrukcje, jasne kolory i minimum bibelotów – oto zasady, które pomogą Ci stworzyć najpiękniejszą aranżację małej sypialni.

Wielofunkcyjne meble – oszczędność miejsca

Jeśli w swojej sypialni masz niewiele miejsca, wybierz takie łóżko, które może spełniać kilka różnych funkcji równocześnie. Warto się na przykład zastanowić nad wyborem modelu z wbudowanymi schowkami lub półkami. W ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń do przechowywania pościeli, ubrań czy innych przedmiotów, a tym samym zapobiegniesz konieczności kupowania kolejnych szaf i półek. Możesz też pomyśleć o łóżku z lampkami w zagłówku czy ze zintegrowanymi stolikami nocnymi. Im więcej możliwości daje samo łóżko, tym mniej innych mebli będzie trzeba ustawić w sypialni.

Możesz się kierować tą zasadą również przy wyborze innych elementów aranżacji. Doskonałym wyborem będą pufy lub fotele ze schowkiem na drobiazgi oraz stoliki nocne czy nawet lustra z wbudowanymi półkami. Warto też ograniczyć do minimum liczbę bibelotów o stricte dekoracyjnej funkcji. Choć łatwo ulec ich urokowi, przy ograniczonej przestrzeni szybko przesadzić i nadmiernie zagracić pokój, przez co stanie się on niefunkcjonalny.

Jaki rozmiar łóżka do małej sypialni?

W przypadku niewielkiej sypialni istotny jest oczywiście sam rozmiar łóżka. Powinno być wygodne dla użytkowników, a jednocześnie pozwalać na zachowanie funkcjonalności pomieszczenia. Ważne jest to, aby pozostawić odpowiednią ilość przestrzeni wokół łóżka, tak aby móc się wokół niego swobodnie poruszać. Minimalna szerokość przejścia między łóżkiem a ścianą lub innym meblem powinna wynosić około 60–90 cm. Jeśli sypialnia jest użytkowana przez jedną osobę, łóżko o szerokości 90–120 cm będzie wystarczające. Dla dwóch osób warto rozważyć łóżko o szerokości 140–160 cm, jednak nadal dobrze jest zadbać, by mebel ten nie zdominował całkowicie przestrzeni. Zawsze warto się upewnić, czy wybrany rozmiar łóżka nie będzie zbyt duży w zestawieniu z pozostałymi meblami.

Nie tylko łóżko – sztuka aranżacji małej sypialni

Wybór łóżka do małej sypialni to tylko pierwszy krok ku udanej aranżacji przestrzeni. Aby całość pięknie się prezentowała, a przy tym była w pełni funkcjonalna, warto zastosować kilka sztuczek, które pomogą optycznie powiększyć pomieszczenie. W małej sypialni możesz na przykład położyć specjalne tapety, które stworzą iluzję większej przestrzeni. Grafiki z perspektywą lub horyzontem mogą dodać pokojowi głębi, co urozmaici wystrój, a przy tym zapobiegnie efektowi przytłoczenia. Dobrym rozwiązaniem są także proste lustra, które optycznie powiększają pokój i dodatkowo go rozświetlają. Jeśli łóżko ma niską ramę, możesz zamontować diody LED na spodniej stronie ramy. Stworzy to przyjemny efekt optyczny i rozjaśni pokój. W przypadku gdy metraż jest naprawdę ograniczony, rozważ też jak najpełniejsze wykorzystanie przestrzeni w pionie. W tym celu umieść na ścianach półki, na książki, ozdoby czy drobniejsze przedmioty codziennego użytku.

Czego unikać podczas urządzania małej sypialni?

Jeśli chodzi o wystrój małej sypialni, przede wszystkim unikaj ciemnych kolorów i masywnych mebli. Choć czerń, butelkowa zieleń czy nasycony odcień granatu to obecnie popularne kolory, wypełnienie nimi niewielkiego pomieszczenia sprawi, że wyda się ono jeszcze mniejsze, bardziej przepełnione i zagracone. To samo dotyczy wysokich zagłówków łóżek, dużych foteli w stylu vintage czy wielkich regałów z grubymi półkami. W małych sypialniach najlepiej jest stawiać na prostotę, lekkość i pastelowe barwy, a przestrzeń momentalnie wyda się większa.

Na liście rzeczy, których należy unikać w tego typu przestrzeniach, znajdują się też wzorzyste tkaniny, ciężkie zasłony, grube dywany czy bogato zdobione meble w stylu glamour. Tego typu elementy dekoracyjne sprawdzają się dużo lepiej w dużych, jasnych pomieszczeniach, którym chcesz dodać nieco przytulności.

Artykuł sponsorowany

kompresy medyczne

Redakcja alamama.pl

Redaktorzy na naszym blogu to zespół pasjonatów, którzy poświęcają swoją energię i wiedzę, aby dostarczyć wartościowe treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w obszarach związanych z dziećmi, psychologią, karierą oraz hobby. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w rozwijaniu się i osiąganiu sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?