Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca praca bez studiów

Praca bez studiów – gdzie szukać kariery?

Data publikacji 27 września 2022

Coraz większa liczba osób zdających maturę nie decyduje się na dalszą edukację. Ukończenie studiów wyższych jest wymagane do wykonywania takich zawodów jak lekarz, farmaceuta czy radca prawny. Obecnie praca bez studiów jest łatwiejsza do zdobycia oraz pozwala często na większe zarobki. Dodatkowo pracodawcy chętniej szkolą nowo zatrudnionych, przekazując im potrzebną wiedzę.

Studia czy doświadczenie – co jest ważniejsze na rynku pracy?

Poszczególne zawody mają swoją charakterystykę. Nie można jednak twierdzić, że każde studia zagwarantują nam dobrze płatną pracę. Często zdarza się, że osoby z tytułem magistra pracują w branży zupełnie różniącej się od tematyki ich studiów.

W innych przypadkach ludzie uczestniczący w projektach, bootcampach czy po wielu kursach są rozchwytywani na rynku pracy. Pracodawcy widząc takie pozyjce w CV wiedzą, że ci kandydaci poradzą sobie lepiej. Osoby świeżo po studiach mają tylko wiedzę teoretyczną więc początkowo mogą mieć problemy.

Praca bez studiów – najlepsze zawody

Jeżeli zastanawiasz się jaka praca bez studiów jest dla ciebie, poniżej przedstawiamy parę przykładów, które warto rozważyć.

Programista

Branża IT przeżywa okres intensywnego rozwoju. Nie jest też prawdą, że trzeba ukończyć studia wyższe. Coraz większa ilość informatyków, to osoby po technikach informatycznych lub kursach. Aby rozpocząć karierę w IT trzeba ukończyć kurs programowania. Obecnie wiele takich jest organizowanych online, więc możesz zdobyć potrzebną ci wiedzę bez wychodzenia z domu.

Kosmetyczka

Obecnie jeden z popularniejszych zawodów, dodatkowo nowe salony kosmetyczne pojawiają się z dnia na dzień. Możesz ukończyć studia na kierunku kosmetologii, ale nie jest to konieczne. Wystarczy, że skorzystasz z alternatywnego rozwiązania jakim jest udział w kursie. Pamiętaj, żeby wybierać ten, który cię interesuje.

praca bez studiów

Stewardessa/steward

Dla osób, które lubią podróżować i zwiedzać nowe miejsca ta praca jest świetna. Będąc zatrudnionym na tym stanowisku odpowiadasz za bezpieczeństwo i obsługę pasażerów linii lotniczych. Te zawód kusi bardzo dużymi zarobkami oraz możliwością zwiedzenia wielu miejsc. Od kandydatów na stewardesse/stewarda oczekuje się wysoiej kultury osobistej, znajomości języków obcych, prezencji, odporności na stres, dyspozycyjności oraz umiejętności komunikacyjnych. Każda linia lotnicza posiada własne wytyczne, które osoba zainteresowana musi spełniać.

Kierowca ciężarówki

Zawód na, który głównie decydują się mężczyźni, ale chętnych kobiet też nie brakuje. Praca ta jest stresująca i odpowiedzialna. Jednak do jej wykonywania potrzebujesz prawo jazdy w odpowiedniej kategorii. Inne konieczne dokumenty to: świadectwo kwalifikacji, orzeczenie lekarskie i psychologiczne.

Grafik komputerowy

Stosunkowo młody zawód, który nie wymaga konieczności ukończenia studiów. Umiejętności potrzebne do wykonywania tego zawodu możesz pozyskać na różnych kursach często organizowanych przez podmioty prywatne.

Graficy dbają o aspekty wizualne stron internetowych, gier planszowych, reklam, książek czy opakowań. Jeżeli jednak wolisz się oddać aspekcie artystycznemu możesz tworzyć prace, które będą potem wystawiane np. w galeriach sztuki.

kompresy medyczne

Redakcja alamama.pl

Redaktorzy na naszym blogu to zespół pasjonatów, którzy poświęcają swoją energię i wiedzę, aby dostarczyć wartościowe treści naszym czytelnikom. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w obszarach związanych z dziećmi, psychologią, karierą oraz hobby. Nasz zespół skupia się na tworzeniu artykułów, które nie tylko informują, ale także inspirują i pomagają czytelnikom w rozwijaniu się i osiąganiu sukcesów zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?