Faktoring całkowicie online – rozwiązanie na zatory płatnicze
Data publikacji 9 listopada 2022
Lista problemów, z jakimi muszą zmagać się polscy przedsiębiorcy, jest długa i stale się wydłuża. Zmiany w prawie, nowe podatki i opłaty, problemy z zaopatrzeniem (a także rosnące koszty dostaw), a wreszcie galopujące ceny energii elektrycznej czy gazu – to wszystko ma ogromny wpływ na funkcjonowanie firm, niezależnie od tego, jak duże są i od ilu lat są obecne na rynku. Istnieje jednak jeszcze jeden problem, który dotyka większości przedsiębiorców – mowa o zatorach płatniczych, które w obecnych okolicznościach występują coraz częściej.
Jak się przed nimi bronić? Rozwiązaniem może być faktoring – usługa dostępna online, dla niemal wszystkich przedsiębiorców. Na czym polega faktoring? Jak z niego skorzystać? W jaki sposób pomaga radzić sobie z zatorami? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części tekstu!
Na czym polega faktoring?
Faktoring online jest usługą stworzoną z myślą o przedsiębiorcach, którzy wystawiają swoim klientom faktury z długimi terminami płatności. Takie podejście często jest konieczne, ale jednocześnie naraża firmę na zatory płatnicze.
Problem z odległymi terminami płatności polega na tym, że przedsiębiorca może potrzebować pieniędzy za fakturę na długo przed tym, zanim odbiorca zdecyduje się zapłacić. Zamiast więc czekać, aż to nastąpi, firma może skorzystać z faktoringu i zdobyć pieniądze niemal od razu!
Zasada działania finansowania z użyciem faktoringu jest prosta – przedsiębiorca dokonuje cesji faktury na firmę faktoringową, a ta wypłaca pieniądze na konto firmowe natychmiast po dopełnieniu formalności. W ramach usługi faktoringu online przedsiębiorca otrzymuje dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego – kwoty, którą może wydawać na finansowanie faktur wystawianych zgłoszonym kontrahentom. W ten sposób firma zabezpiecza się przed odbiorcami, którzy czekają z zapłatą za dostarczone towary czy wykonane usług do ostatniego dnia, a nawet przekraczają ustalony termin.
Gdy tylko pojawi się potrzeba uzyskania dostępu do środków, faktorant (przedsiębiorca korzystający z faktoringu) może “sprzedać” problematyczną fakturę i otrzymać od 90 do nawet 98% kwoty wynikającej z dokumentu na konto firmowe.
Jak skorzystać z faktoringu?
Elementem wyróżniającym faktoring jest jego dostępność całkowicie online. Zamiast jeździć do banku, stać w kolejce do placówki, a przez to przerywać pracę na długo i tracić czas, przedsiębiorca może złożyć wniosek online, na stronie faktora.
Dowiedz się więcej o faktoringu: https://pragmago.pl/faktoring-online/
W trakcie wypełniania formularza do wniosku należy dodać listę odbiorców – kontrahentów, z którymi przedsiębiorca najczęściej i w miarę regularnie prowadzi interesy. Faktor zweryfikuje sytuację finansową tych podmiotów i także na tej podstawie podejmie decyzję o przyznaniu faktoringu.
Przedsiębiorca musi także zaznaczyć, jakiej wysokości limit jest mu potrzebny. W trakcie dalszych rozmów z faktorem, strony ustalą sposób rozliczania usługi (stawkowy, ryczałtowy lub proporcjonalny), a gdy dojdą do porozumienia, będą mogły podpisać umowę. Dokument można podpisać podpisem kwalifikowanym – nie ma potrzeby zawierania umowy w formie tradycyjnej. Co więcej, limity mieszczące się w kwocie do 150 tys. zł mogą zostać przyznane bez weksla.
Gdy umowa faktoringowa zostanie zawarta, świeżo upieczony faktorant otrzymuje dostęp do Strefy klienta – panelu, w którym może zgłaszać faktury do finansowania czy zarządzać listą odbiorców.
Pokonaj zatory płatnicze z faktoringiem!
Dzięki faktoringowi możesz otrzymywać pieniądze z faktur nie wtedy, gdy kontrahent zapłaci, a zawsze wtedy, gdy ich potrzebujesz. Musisz zrobić zakupy firmowe? Zbliża się termin zapłaty za jedno z zobowiązań Twojej firmy? Zepsuł się potrzebny sprzęt i konieczna jest naprawa lub zakup nowego? Brak środków nie jest problemem, gdy korzystasz z faktoringu całkowicie online.