Mama i dziecko

Jak pomóc dziecku przystosować się do przedszkola lub szkoły?

Jak co roku o tej porze nadchodzi czas zapisywania Maluchów do przedszkola, a tych nieco Starszych do szkół. Od paru ładnych lat zajmuję się rekrutacją dzieci zarówno do szkół jak i przedszkoli – diagnozą, rozmową z rodzicami oraz wsparciem podczas okresu adaptacji. Tak nazywamy w naszych placówkach pierwsze dwa tygodnie, kiedy dziecko zaczyna do nich uczęszczać, a rodzic (zwłaszcza w przedszkolu, ponieważ w szkole wygląda to nieco inaczej, a żeby się dowiedzieć więcej zapraszam do postu ,,Podaj dalej-czyli tutoring rówieśniczy w szkole”) może mu wówczas towarzyszyć, poznać grupę, nauczycielki i poobserwować swoją Pociechę w akcji. Dla wielu rodziców to bardzo wyjątkowy, a jednocześnie trudny czas, w którym potrzebują pomocy ze strony zespołu przedszkola i szkoły, aby niejednokrotnie zrozumieć zachowanie swojego dziecka i wesprzeć je w procesie przystosowywania się do zmiany. W jaki sposób zatem przygotować się do kolejnego etapu w życiu całej rodziny jakim jest rozpoczęcie nauki przez tych Najmłodszych ?

1. Przemyśl powody swojej decyzji i odpowiedni czas – przeanalizowanie powodów, które stają za decyzją podjęcia współpracy z daną placówką jest bardzo ważne i zachęcam, aby dokładnie rozważyć własne potrzeby oraz gotowość w tym zakresie. Bardzo często spotykam się z rodzicami, którzy nie są pewni czy jest to odpowiedni czas na taką zmianę dla ich Pociechy. Oczywiście niezbędna jest tutaj pomoc specjalistów pracujących w szkole lub przedszkolu, jednak bez otwartości rodziców na współpracę, zaufania i wspomnianej gotowości do podjęcia wielu działań, aby jak najbardziej wesprzeć dziecko każda pomoc okaże się po prostu nietrafiona. To Maluch ma czuć się bezpiecznie, dlatego potrzebuje pewności, że dorośli obok niego wiedzą co robią i kierują się wyłącznie jego dobrem.

2. Zrezygnuj z oczekiwań – postaraj się wyzbyć wszelkich przekonań i poglądów na to jak Twoje dziecko może się zachować lub zachowa, kiedy wejdzie do nowej grupy dzieci. Bardzo często rodzice z góry oczekują, że Maluch powinien się dobrze bawić, bo na co dzień jest raczej towarzyski i łatwo nawiązuje kontakt z dziećmi np. na placu zabaw. Pamiętaj, że to nie jest ta sama sytuacja, ponieważ kiedy dziecko przychodzi do przedszkola cały jego świat i rzeczywistość ulegają ogromnej zmianie. Może być tak, że pomimo tego jak dziecko jest odważne, rezolutne i kontaktowe na co dzień-w przedszkolu będzie potrzebowało czasu, aby się przyzwyczaić do nowego rytmu zajęć, cioci, większej grupy dzieci, sali itd. Nie oczekuj ani tego, że będzie mu się wszystko podobać jak również tego, że będzie bardzo tęsknić, płakać i buntować się przeciwko pozostaniu w sali bez swojej mamy lub taty. Dzięki temu w każdej z opisanych sytuacji zachowasz spokój i akceptację, a tego Mały Przedszkolak lub Uczeń potrzebuje najbardziej.

3. Zaakceptuj emocje dziecka – pamiętaj, że w przypadku każdej zmiany coś zyskujemy i coś tracimy. Twoje dziecko dotąd zapewne spędzało czas z jedną osobą – Tobą, babcią lub nianią. Cała Twoja uwaga, czas i przestrzeń były mu podporządkowane. Nagle przychodzi etap nauki życia w grupie dzieci, gdzie tą przestrzenią, czasem i uwagą należy się podzielić. To nie jest łatwe, a dziecko pomimo wspaniałej przygody jaką jest pójście do przedszkola lub rozpoczęcie nauki w szkole może przeżywać żal, smutek i złość z powodu starty jakiej doświadcza. Jeśli chcesz mu w tym pomóc zaakceptuj jego emocje, nazwij je i postaraj się zrozumieć. One są tak samo potrzebne i ważne jak radość oraz poczucie zadowolenia. Twoje dziecko nie jest odpowiedzialne za swoje uczucia, a Ty nie ponosisz za nie jakiejkolwiek winy. Dajcie sobie czas na wzajemne przeżycie pewnej straty, pożegnanie się z tym co przemija i wspólne wejście w nowy etap – równie piękny, ciekawy i ważny.

4. Zaangażuj swoje dziecko– zanim Twoja Pociecha dołączy do nowej grupy dzieci pokaż mu przedszkole lub szkołę, spacerujcie wspólnie obok budynku, opowiedz mu co może się zmienić, szczerze wyznaj mu również swoje uczucia np. że to dla Ciebie także duża zmiana, że jesteś jej ciekawa, że również będziesz tęsknić ale wierzysz i wiesz, że wszystko będzie dobrze. Możecie wspólnie narysować to jak takie przedszkole lub szkoła mogą wyglądać, co można tam robić, kogo dziecko pozna… Pozwól mu przygotować razem z Tobą swoją wyprawkę, plecaczek, a nawet ubranie, które włoży idąc pierwszego dnia do nowego miejsca. Wówczas Twój Maluch poczuje, że ma wpływ na to co się z nim dzieje, nie będzie zaskoczony zmianą, poczuje się na nią przygotowany, a w tym bezpieczny.

5. Skorzystaj z tzw. okresu adaptacji lub dni próbnych– to ważne, aby lepiej poznać osoby odpowiedzialne za dziecko w szkole lub przedszkolu, otrzymać wszystkie potrzebne informacje, skorzystać z pomocy, jeśli będzie potrzebna. Pamiętaj o tym, aby zaufać nauczycielom pracującym w placówce i na bieżąco wyjaśniać z nimi wszelkie wątpliwości. Połączenie Waszej wiedzy i doświadczenia może zapewnić dziecku dobry start na kolejnym etapie jego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *