Mama i dziecko

Dekalog Rodzica

To właśnie moment, w którym pragnę Ciebie Drogi Rodzicu zaprosić do Dekalogu stworzonego przez Janusza Korczaka, a właściwie 20 prostych zasad, które wyrażają prośby dziecka skierowane do jego rodziców i opiekunów. Nie ma lepszej porady na to jak sobie radzić niż ,,usłyszeć” swoje dziecko, patrzeć na nie, kiedy do Ciebie mówi, okazać mu naturalną uwagę, nazwać jego emocje, wyrazić zainteresowanie tym, co w danej chwili jest dla niego ważne. Zachwyć się razem z nim i współczuj, kiedy cierpi. Pomóż mu zrozumieć jego emocje oraz zobaczyć ich adekwatność w danej sytuacji. Postaw granice, kiedy są konieczne po to, aby i ono potrafiło stawiać je wówczas, gdy będzie tego potrzebować. Najsilniejszym wzmocnieniem dla dziecka jest Twoja uwaga, dlatego, że nie ma ważniejszych osób niż ukochana Mama i Tata. Jego wartość odbija się w Twoich oczach, dlatego postaraj się, aby stały się one najpiękniejszym zwierciadłem dla Twojej Pociechy. Nie oznacza to wcale, że dziecko musi otrzymać wszystko czego w danej chwili oczekuje, a Ty nie możesz lub nie chcesz sobie na to pozwolić, ponieważ Twoja mądra stanowczość i pewność decyzji podejmowanej ze względu na jego dobro może dać mu  poczucie bezpieczeństwa. Naucz się akceptować, że złość jest tak samo ważną emocją jak radość czy strach, dlatego pozwól swojemu dziecku ją przeżywać i wyrażać. Pamiętaj-nie odpowiadamy za swoje emocje, a jedynie za czyny, które w nich popełniamy. Prośby Dziecka według Janusza Korczaka to w mojej opinii najlepsza metoda na budowanie dobrej, trwałej i zdrowej relacji dorosłych z dziećmi, opartych na wzajemnej akceptacji, uczciwości i poczuciu bycia ważnym bez udowadniania, że się na to zasługuje, a wyłączcie z samego faktu, że się takim po prostu jest-bez względu na to ile mamy lat i bez znaczenia, w którym punkcie życia się znajdujemy. Zachęcam Ciebie Drogi Rodzicu, aby jak najczęściej do niech sięgać. W naszych placówkach mamy je opracowane i udostępnione wszystkim Dorosłym oraz Dzieciom na świetlicy szkolnej, a także korytarzach szkoły i przedszkoli.  Poniżej wszystkie spisane dla Ciebie – życzę owocnej lektury i najlepszych owoców z pracy własnej. Do dzieła 😉

PROŚBY DZIECKA DO RODZICA

 1. Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego, czego się domagam. To tylko próba sił z mojej strony.
 2. Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję – poczucia bezpieczeństwa.
 3. Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko ty możesz pomóc mi zwalczyć zło, póki jest to jeszcze w ogóle możliwe.
 4. Nie rób ze mnie większego dziecka, niż jestem. To sprawia, że przyjmuje postawę głupio dorosłą.
 5. Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to absolutnie konieczne. O wiele bardziej przejmuję się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w cztery oczy.
 6. Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.
 7. Nie wmawiaj mi, że błędy, które popełniam, są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.
 8. Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. To nie ty jesteś moim wrogiem, lecz twoja miażdżąca przewaga!
 9. Nie zwracaj zbytniej uwagi na moje drobne dolegliwości. Czasami wykorzystuję je, by przyciągnąć twoją uwagę.
 10. Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed tobą bronić i robię się głuchy.
 11. Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie tłamszony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.
 12. Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.
 13. Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.
 14. Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i wtedy tracę całą moją wiarę w ciebie.
 15. Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić cię o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.
 16. Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.
 17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia. Nie wyobrażaj sobie, iż przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej nawet ci się nie śniło.
 18. Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.
 19. Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem, jak trudno dotrzymać mi kroku w tym galopie, ale zrób, co możesz, żeby nam się to udało.
 20. Nie bój się miłości. Nigdy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *